Uporabnost in zdravilni učinki olja črne kumine

Narava je že tisočletja vir za odkrivanje rastlin, zeli in zelišč, s katerimi si je človek že od nekdaj pomagal pri zdravljenju različnih bolezni. K temu se dandanes vse bolj vrača tudi alternativna medicina, ki odkriva nove možnosti uporabe zdravilnih učinkovin v posameznih rastlinah. Kot izjemno zdravilo je že v Koranu opisano tudi olje črne kumine, zelišča, za katerega je prerok Mohamed dejal, da zdravi vse, razen smrti. Olje so v terapevtske namene uporabljali že okoli 1000 let pr. n. št., zelo cenjeno je bilo v starem Egiptu, kjer so ga najvišji sloji uporabljali v kozmetične namene ter za sijoče nohte in lase, semena črne kumine pa so našli celo v grobnici faraona Tutankamona. Magična semena, ki so jih poznali in uporabljali na bližnjem Vzhodu, po celotnem Mediteranu in vse do Indije, pa naj bi zdravila tako glavobole, kožne težave, infekcije, zobobol pa vse do raka in drugih resnih bolezni. Olje črne kumine so hvalili tudi grški zdravniki, Hipokrat ga je uporabljal v boju proti prebavnim težavam, arabska medicina pa ga je koristila kot zdravilo za uravnavanje imunskega, hormonskega in energijskega sistema v človeškem telesu.

Danes vemo, da je črna kumina enoletnica, njej izvor sega v južno in jugozahodno Azijo, ni pa natančno znano, kdaj so začeli z njenim kulturnim gojenjem, a predvideva se, da že v starem Egiptu. V plodu, razdeljenem na več prekatov, se razvijejo drobna črna semena, ki so najuporabnejši del rastline črne kumine. Uporabljajo se predvsem v zdravilstvu in v prehrani, iz njih pa iztisnejo olje črne kumine z izjemno močno aromo zaradi eteričnih olj, ki se nahajajo v zrnih črne kumine. Aroma je mešanica okusov in vonjev popra in janeža ter spominja na pekoč poprast okus.

Katere zdravilne učinkovine vsebuje olje črne kumine?

Raziskave so pokazale, da je v semenu črne kumine kar 8 od skupno 9 esencialnih aminokislin, ki jih organizem nujno potrebuje za normalno delovanje, vendar jih ne more ustvariti samo, zato je nujno, da jih v telo vnesemo s prehrano. To so:

  • Linolna kislina (omega 6);
  • Gama-linolenska kislina (omega 3);
  • Oleinska kislina (omega 9).

To so večkrat nenasičene maščobne kisline in skupno jih je v semenih okoli 21 %, semena pa so poleg tega sestavljena še iz okoli 38 % olja, del katerega je olje črne kumine in tudi njeno eterično olje, ki pa ga je v semenih le okoli 2 %. Maščobne kisline v črni kumini so ključne za proizvajanje energije in za transport kisika po telesu, pospešujejo presnovo, znižujejo povišan krvni tlak in imajo pozitiven učinek pri boleznih srca in ožilja. Nepogrešljive so tudi za krepitev imunskega sistema, imajo protivnetni učinek ter lajšajo simptome depresije. Črna kumina je bogat vir vitaminov (A, B kompleks, C) in mineralov (kalcij, fosfor, cink, železo, baker), vsebuje pa tudi folno kislino.

V olju je tudi manjši delež eteričnega olja, zaradi česar ima olje črne kumine značilen pikanten okus. Tudi to vsebuje številne za telo zdravilne učinkovine:

  • Timokinon: je pomemben antioksidant, ki deluje kot analgetik – lajša bolečine in učinkovito zmanjšuje velikost tumorjev, ima protialergijsko delovanje ter preprečuje epileptične napade;
  • Nigelon: deluje protialergijsko;
  • Nigelidin: v kombinaciji z melantinom spodbuja čiščenje črevesja.

 Črna kumina vsebuje mnogo snovi, ki so v svojem medsebojnem delovanju izredno kompleksne in ravno zato so ta začimba in vsi njeni izvlečki, med katerimi je tudi olje črne kumine, izjemno zdravilni in rešijo marsikatero zdravstveno težavo na povsem naraven način.

 Kako uživati in uporabljati olje črne kumine?

Olje iz semen črne kumine je močno koncentrirano, zato se za uživanje v namene terapije priporočajo 2-3 čajne žličke dnevno na prazen želodec, in sicer pred obrokom in/ali pred spanjem, preventivno pa se lahko uživa ena čajna žlička dnevno. Kot začimba se lahko olje črne kumine uporablja v prelivih za solato ali se doda v napitke. Pri tem velja, da z oljem ne smemo pretiravati, saj lahko zaradi njegove intenzivnosti prevelika količina povzroči drisko ali slabost. Uživanje olja črne kumine v terapevtske namene navadno traja od 3 do 4 tedne z uživanjem največ treh žličk olja dnevno, nato se prekine vsaj za 2 tedna in po potrebi po tem času znova ponovi. Mogoče je uživati tudi zmleta semena, vendar ne več kot 2 grama naenkrat, terapija pa naj prav tako traja maksimalno 4 tedne. Olje črne kumine se odsvetuje nosečnicam in diabetikom, saj črna kumina niža sladkor v krvi. Sicer pa je črna kumina v zgodovini botanične medicine ena bolj prepoznavnih in uporabljanih zdravilnih rastlin.

Z oljem črne kumine učinkovito nad številne zdravstvene težave

  • Zdravljenje kašlja, blažitev simptomov astme in nižanje vročine

Kot že omenjeno, ima olje črne kumine protivnetne in protibakterijske učinke, zato njegovo uživanje blaži kašelj, ekstrakt semen pa ima tudi protiastmatični učinek zaradi timokinona, ki ga vsebuje. Za lajšanje astme je tako priporočljivo dvakrat dnevno inhalirati vrelo vodo, ki ji dodamo čajno žličko olja črne kumine, vroč čaj z dodatkom žličke olja pa bo ublažil dražeč in neprijeten kašelj. Olajšanje bo prineslo tudi vtiranje olja v kožo na prsnem košu, saj bo spodbudilo prekrvavitev in odprlo dihalne poti. Olje črne kumine med drugim pospešuje znojenje in izločanje toksinov iz telesa, kar je še posebej potrebno pri nižanju povišane telesne temperature. Pomagalo bo že zaužitje ene čajne ličke olja in temperatura se bo hitreje povrnila na normalno raven.

  • Lajšanje prebavnih težav in glavobolov

V primeru diareje, slabosti, bruhanja in drugih prebavnih težav je prava rešitev žlička olja črne kumine, ki jo za optimalen učinek zmešajte z ingverjevim čajem – ta kombinacija hitro pomiri razdražen želodec. Še ena možnost je terapija z oljem črne kumine, če vas težave z želodcem pestijo dalj časa – v tem primeru bo pomagala skodelica toplega mleka z jušno žlico olja črne kumine – pripravek se pije trikrat na dan, 5 dni zaporedoma in zaradi krajšega časa trajanja terapije se lahko zaužijejo nekoliko večje količine olja naenkrat. Olje črne kumine pomaga tudi v primeru glavobolov in migren – olje s krožnimi gibi vtrite v predel senc, čela in ob koren nosu ter nežno masirajte, da se vpije v kožo.

  • Krepitev imunskega sistema

Številne učinkovine, ki jih ima olje črne kumine, pomagajo telesu, da se lažje brani pred zunanjimi dejavniki, ki bi lahko privedli do zrušitve imunskega sistema in posledično do okužb. Za okrepitev imunskega sistema se zato priporoča ena žlička olja črne kumine zjutraj in zvečer pred spanjem. Če se spopadate z alergijami, je olje črne kumine odlično za lajšanje simptomov alergijskih reakcij – zaužijte pol žličke olja, ko predvidevate, da bi se lahko pojavila alergijska reakcija.

  • Naravno sredstvo za razstrupljanje

Olje črne kumine je bogato z antioksidanti, ki pospešujejo izločanje strupenih snovi iz telesa. Njegove učinkovine pomagajo pri čiščenju celotnega prebavnega sistema, kar pripomore k splošnemu boljšemu počutju. Za naravno razstrupljanje zato zaužijte dnevno dve žlički olja – eno zjutraj in eno zvečer.

  • Zniževanje povišanega krvnega tlaka

Visok krvni pritisk je pogosta bolezen sodobnega časa, ki jo lahko premagate s pomočjo olja črne kumine. Priporoča se, da olje črne kumine zaužijete že zjutraj na tešče, tako da pol žličke olja zmešate s kozarcem vode, kar dolgoročno pripomore k nižanju krvnega tlaka, s tem pa se zmanjšajo možnosti za resnejše srčne bolezni. Še ena možnost je uživanje ene čajne žličke olja s toplo pijačo trikrat dnevno, kar bo v roku nekaj tednov pomagalo uravnati krvni tlak.

  • Zmanjševanje tveganja za rakave bolezni

Številne raziskave so potrdile blagodejne učinke olja črne kumine na paciente z različnimi oblikami raka. Uživanje olja črne kumine namreč upočasni rast tumorjev, zmanjša njihovo velikost in je odlična naravna podpora zdravljenju z drugimi zdravili. Olje črne kumine je koristno predvsem za paciente, pri katerih bolezen še ni napredovala, pa tudi sicer je zanesljivo preventivno sredstvo, saj zmanjšuje možnosti za obolevanje za rakom.

  • Krepitev las in pospeševanje njihove rasti

Olje črne kumine lahko hitro in enostavno zmanjša oz. celo prepreči izpadanje las, saj nega z oljem okrepi lasno strukturo, posledično se upočasni tudi sivenje las. Antioksidanti v olju in protimikrobne lastnosti olja spodbudijo rast novih las, okrepijo njihovo moč in elastičnost ter jim povrnejo sijaj. Olje črne kumine dodajte k šamponu in lase umijte kot po navadi, lahko ga uporabite kot balzam za neko lasnih konic, v kombinaciji s še nekaterimi olji pa bo odgnalo tudi srbeče lasišče ter suhe in razcepljene lase.

Praktično ni dela telesa, na katerega olje črne kumine ne bi imelo pozitivnih učinkov. Njegova redna uporaba z vmesnimi prekinitvami zaradi intenzivnosti olja odpravi marsikatero zdravstveno težavo, pomaga okrepiti imunski sistem in tako črna kumina že stoletja dokazuje, da v sebi skriva mnogo lastnosti, ki jih bo šele treba odkriti.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja