Avokado – vsestransko uporabno superživilo 21. stoletja

Vse odkar je postal splošno razširjen in dostopen širšemu svetovnemu prebivalstvu, je ta zelen sadež hruškaste oblike rešil že marsikatero zdravstveno, prehransko ali kozmetično težavo. Sadež iz družine lovorovk, ki je plod zimzelenega avokadovca, se je v Evropo razširil iz rodne Srednje Amerike, natančneje iz območja današnjega Peruja, kjer so ga gojili že 5.000 let pr. n. št. Avokado najbolje uspeva v subtropskih območjih sveta z višjimi temperaturami – njegovi največji svetovni proizvajalki sta Čile in Mehika, gojijo ga tudi v ZDA, Braziliji, karibskih državah, Avstraliji in Izraelu, v Evropi pa mu vremensko ustrezajo le južni in vzhodni predeli Španije.

avokado

Poznamo štiri različne sorte avokada: mehiška, gvatemalska, izraelska in zahodnoindijska in glede na sorte se razlikuje tudi plod – ta je lahko vse od temno zelene do vijolične barve, z rdečimi, rumenimi ali škrlatnimi pikami, njegova zunanjost pa je lahko gladka ali zgrbančena. Lupina avokada je usnjata in nabrazdana, meso, ki se skriva pod njo, pa mehko, masleno in kremasto, rumeno zelene barve, ko je sadež zrel, pa po okusu nežno spominja na okus oreha. Od sorte je odvisna tudi njegova velikost – lahko je velik kot kurje jajce ali pa celo kot nogometna žoga. Avokado ne dozori na drevesu, saj začne zoreti, šele ko pade na tla ali ko se ga odtrga, podobno kot kakiji ali banane. Dozori med skladiščenjem, pri sobni temperaturi v času okoli enega tedna. Njegovo zrelost se da najlažje preveriti s pritiskom prsta ob njegov pecelj – če je avokado dovolj zrel, se njegova lupina ob rahlem pritisku lahno udre.

Superživilo sodobnega časa s številnimi pozitivnimi učinki za zdravje

Avokado je eden najbolj zdravih sadežev, saj vsebuje številna hranila, ki so nujna za človekovo optimalno delovanje. Sestavljajo ga voda, mononasičene maščobe (75 %) in ogljikovi hidrati – v največji meri so to vlaknine, delež sladkorja pa je zanemarljiv, zato je tudi njegov glikemični indeks skoraj ničen. Je osnova zdrave prehrane, saj vsebuje veliko različnih vitaminov (A, B, C, E, K), mineralov, antioksidantov, aminokislin, folno kislino in beljakovine. Zaradi tega je odlično živilo za zmanjševanje utrujenosti in nervoze, učinkovit je pri zniževanju povišane telesne temperature, odvajanju strupov iz telesa in pri lajšanju prebavnih težav. Pomaga pri nastajanju in uravnavanju koristnega in škodljivega holesterola, poleg tega pa ima njegovo uživanje še številne druge pozitive vplive na človeško telo:

  • Avokado pripomore k zdravju srca in ožilja: vsebnost folne kisline in vitamina B6 v avokadu pomagata uravnavati raven hormona, ki ob povišani vrednosti poveča tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja, mononasičene maščobe in vitamin E pa srce ohranjajo bolj zdravo in zmanjšujejo tveganje za srčni infarkt.

  • Učinkovit je v boju proti holesterolu: avokado vsebuje snovi, ki pomagajo znižati slab holesterol v krvi, s čimer se zmanjša tudi možnost za nastanek srčno-žilnih bolezni.

  • Uspešno znižuje krvni tlak: povišan krvni tlak je težava sodobnega načina življenja, s katero se sooča milijone ljudi po svetu, uživanje avokada pa zaradi vsebnosti magnezija in kalija učinkovito pomaga pri nižanju krvnega tlaka, ki je vzrok številnih bolezni.

  • Avokado skrbi za ohranjanje dobrega vida: vsebuje namreč veliko karotenoidov, to so hranljive snovi, ki ščitijo oči pred različnimi boleznimi. Sicer se s staranjem vid splošno slabša, a uživanje avokada lahko ta proces občutno upočasni.

  • Zmanjšuje tveganje za nastanek rakavih obolenj: rak je v modernem svetu vzrok številnih smrti, avokado pa zaradi snovi, ki jih vsebuje, pomaga zmanjševati tveganje za razvoj nekaterih vrst raka – npr. oleinska kislina v avokadu pomaga preprečevati razvoj raka na dojkah.

  • Nepogrešljiv je pri hujšanju oz. izgubi odvečnih kilogramov: vsebuje ogromno vlaknin, ki v želodcu povzročijo občutek dolgotrajne sitosti, spodbudijo prebavo in pomagajo vzdrževati enakomerno raven sladkorja v krvi, ki bi sicer lahko povzročila nenadzorovane napade lakote.

avokado

Avokado skrbi za dobre umske sposobnosti: ker izboljšuje krvi pretok po telesu, je odličen tako za delovanje mišic kot za spodbujanje kognitivnih sposobnosti. Uživanje avokada ščiti možganske celice pred prezgodnjim staranjem in pripomore pri ohranjanju zdravega uma.

  • Odločilnega pomena je za krepitev imunskega sistema: vsebuje namreč veliko antioksidantov, ki so ključni za močan imunski sistem in za preprečevanje raznovrstnih zdravstvenih težav.

Uporaba avokada v kulinariki in prehrani

Avokado se navadno uživa surov, njegovo meso ob končni zrelosti pa ima nežen, a specifičen okus, ki spominja na okus orehov. Za uživanje so primerni zreli sadeži z mehkim mesom, ne smejo pa biti prezreli, saj je sicer meso grenko, temno in zelo mehko, nasprotno pa je pri premalo zrelih plodovih zelo trdo. Avokado se odlično ujame s piščančjim mesom, tunino, lososom in rakci ter z agrumi. Lahko se doda še k mnogim drugim živilom kot so čebula, česen, gobe, jajca, panceta, parmezan ali smetana, k njemu pa se najbolje podajo začimbe kot so ingver, muškatni orešček, poper, peteršilj in drobnjak.

Možnosti, kakšne jedi pripraviti z avokadom, je malo morje – olupljen in narezan na rezine ali kocke je kot nalašč za solate, njegovo pretlačeno meso je osnova za številne namaze, napitke, juhe in omake, med katerimi je zagotovo svetovno znana omaka guacamole, poda pa se tudi v sladke jedi, še posebno okusen je v kombinaciji s temno čokolado ali kakavom, ponekod ga kot sestavino dodajajo tudi v sladoled in mlečne napitke.

Čeprav se avokado večinoma uživa surov, so posamezne sorte primerne tudi za kuhanje, obdelavo nad soparo ali peko na žaru, vendar ti postopki zahtevajo nekaj več previdnosti pri izvedbi. Vse bolj popularno in uporabljano je tudi smaragdno zeleno avokadovo olje, prvenstveno sicer namenjeno uporabi v kozmetični industriji, a se postopoma uveljavlja tudi v kulinariki za pečenje in cvrenje pri visokih temperaturah.

Avokado je kralj tudi v kozmetični industriji

Avokado je bogat vir vitaminov in mineralov in zato vsestransko uporaben tudi kot zamenjava za številne kozmetične produkte – ti so namreč navadno polni raznovrstnih agresivnih sestavin, ki dražijo kožo ali celo povzročajo alergijske reakcije in lahko dolgoročno povzročijo več škode kot koristi. Avokado na drugi strani vsebuje ogromno koristnih sestavin in maščobnih kislin, zato se odlično obnese kot negovalno kozmetično sredstvo.

avokado

  • Avokado pomaga ohranjati mladostno kožo in odpravljati kožne nepravilnosti

Čudežno moč za vse to ima avokadovo olje, ki nahrani kožo, ji daje sijaj in omili tudi kožne bolezni kot je luskavica. Avokado velja za sadež lepote in mladosti, saj je uspešen v boju proti gubam in povešeni koži – nekatere sestavine avokada namreč spodbujajo nastajanje kolagena, ki je ključen za mladosten videz. Antioksidanti v avokadu zavirajo procese staranja, zato je meso avokada še posebej primerno za izdelavo mask in pilingov za obraz. Za pripravo take maske se k pretlačenemu avokadovemu mesu primeša navadni jogurt in žlička medu, maska se za 15-20 min nanese na očiščeno kožo in se nato spere, rezultat pa je zmehčana in navlažena koža brez rdečice, saj imajo hranilne snovi v avokadu tudi odlične protivnetne lastnosti.

  • Ohranja zdrave lase in nohte

Avokado je pravi multivitaminski sadež, saj številni vitamini v njem skrbijo za sijoče lase in močne nohte, ki se ne bodo več neprestano lomili. Vitamina E in B lase ščitita pred izsušitvijo, pretiranim izpadanjem in drugimi poškodbami, za kar je še posebej primerna hranljiva maska za lase iz pretlačenega avokadovega mesa, žlice olja in soka polovice limone, učinkovito pa je tudi avokadovo olje, ki bo lase navlažilo in jim povrnilo sijaj.

  • Maščobe v avokadu ščitijo pred soncem in negujejo opečeno kožo

Avokadovo olje ima po številnih raziskavah zmožnost najvišje zaščite kože pred škodljivimi UV žarki med vsemi rastlinskimi olji. Njegova prednost je tudi ta, da se hitro vpije v kožo, zato je še boljša alternativa klasičnim kremam za sončenje. V primeru sončnih opeklin služi tudi za blažitev opeklin, saj kožo navlaži in s tem omili bolečino. Pretlačen avokado učinkuje takoj, ko se nanese neposredno na prizadeto območje kože, zmešan z gelom aloe vere pa deluje še hitreje kot blažilec sončnih opeklin.

Možnosti za uporabo avokada je nešteto, saj skorajda ni področja, kjer ne bi deloval pozitivno na človeka oz. človeško telo in blagodejno vplival na zdravje. Avokado je pravi fenomen med sadeži, saj se za razliko od večine sadja, ki vsebuje predvsem ogljikove hidrate, v njem skriva pravo bogastvo zdravih maščob. Zato postaja nepogrešljivo živilo, ki se ga vse pogosteje uvršča v vsakodnevni jedilnik, pa tudi v lepotilno rutino, saj je odličen nadomestek številnih kozmetičnih pripomočkov. Njegova hranljivost je prepričala že marsikoga, s svojimi pozitivnimi učinki na človeka pa vedno znova upravičuje svoj sloves in dokazuje, da si zasluži mesto med superživili 21. stoletja.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja